ruua
Київ
Пн-Нд: 09:00 – 21:00
/
м. Київ, метро «Політехнічний Інститут», пров. Тбіліський, 1

Що таке акне та як його лікувати?

Автор
Анастасия Иванова
Анастасия
Иванова

Косметолог, совладелец

Стаття
Зміст
Текст статті
Чистка обличчя

Що це таке? Міфи і факти

Читати

Акне – восьме за розповсюдженістю захворювання у світі, уражує в середньому 9% населення. У різних країнах та серед різних вікових груп розповсюдженість акне варіюється, за оцінками від 35% до майже 100% підлітків, що страждають на акне в якийсь момент.

Акне – це хронічне запалення сальних залоз, що залежить від багатьох факторів, загострення змінюються ремісією, і так по колу.

Акне характеризується такими 4 факторами:

  • надмірне утворення клітин рогового шару шкіри;
  • надмірна продукція в’язкого шкірного сала;
  • запалення;
  • активне розмноження cutibaсterium acne.

Причини появи акне

Основна причина появи – генетика, а саме: генетично зумовлений підвищений рівень чоловічих гормонів – андрогенів та генетично зумовлений тип секреції сальних залоз – шкірне сало апріорі більш в’язке. Можуть бути й інші причини: захворювання внутрішніх органів, наприклад, ендокринної системи.

Збільшує вірогідність появи вугрового висипу неправильне харчування та неправильний догляд за шкірою, зловживання декоративною косметикою, паління та стрес.

Виникнення акне в підлітковому віці

Зазвичай, вперше акне проявляється в підлітковому віці, коли під час статевого дозрівання в організмі дисбаланс гормонів. В цей період виробляється більше чоловічих статевих гормонів, із яких формуються жіночі статеві гормони. В момент, коли чоловічі превалюють над жіночими, особливо в дівчат, розвивається підліткове акне.

Здебільшого це вугрові висипання в так званій Т-зоні – ніс, лоб та трішки на підборідді. Якщо в роботі організму ніяких порушень немає, такий висип не стає проблемою та легко усувається за допомогою правильного догляду або проходить сам, іноді навіть без візиту до косметолога.

Підліткове акне може затягнутися та продовжуватися до 25 років або минати, а після знову з’являтися у віці старше 22 років.

Поява акне у дорослих

Не виняток поява вугрового висипу вперше в більш зрілому віці, тоді воно вже називається доросле акне. Доросле акне, зазвичай, характеризується розміщенням висипань у так званій U-зоні – щоки, підборіддя, нижня третина обличчя.

Дуже часто такі висипання пов’язують із картою прищів – теорією щодо того, що висипання на певній зоні обличчя сигналізують про порушення роботи певних внутрішніх органів. Насправді ніякого взаємозв’язку між картою прищів і справжніми причинами акне немає.

Акне підлітків та акне дорослих відрізняється локалізацією та характером висипань. У більш зрілому віці висипання стають більш хворобливими та червоними.

Ступені акне діляться залежно від кількості висипань або сили запалення:

  • 1-ша – шкіра обличчя покрита 10 комедонами, менше 10 папул синюватого або рожевого відтінку.
  • 2-га – на шкірі 15-25 середніх комедонов, від 8-20 папул і 10 гнійничків.
  • 3-тя – на шкірі обличчя з’являється від 35 до 45 комедонів, до 55 папул, а також приблизно 5 вугрів. Шкіра синюватого, червоного відтінку, є рубці.
  • 4-та – на шкірі обличчя 50 комедонів, більше 35 папул, більше 7-10 значних вузлів, які болять.

Комплексне лікування акне

Цей процес розпочинається з консультації у косметолога або дерматолога. Спеціаліст має оглянути шкіру обличчя, оцінити ступінь тяжкості акне, та на основі цього визначити тактику ведення лікування, призначити системну або топічну терапію, підібрати домашній догляд.

У разі топічної терапії – лікування застосовується зовнішнє, кремами, масками та мазями. Під час системної – акне лікують таблетками.

У разі системної терапії призначають системні ретиноїди – акнетин, роаккутан, акнекутан та антибіотики, найчастіше тетрациклінового ряду. Такі тактики ведення підходять для 3-4 ступенів акне, у разі 1, 2 та іноді з ступеню – застосовують топічну терапію препаратами на основі азелаїнової кислоти, бензопил пероксиду, ретинолу або його похідного адапалену, також бувають препарати, що містять в собі декілька компонентів: наприклад, ретинол плюс антибіотик.

Важливо, коли пацієнт приходить на огляд до лікаря, назначити не тільки засоби для зовнішнього застосування, але й призначити додаткові аналізи. Лікар після огляду шкіри визначає, чи потрібно додаткове обстеження та направляє до суміжних спеціалістів, наприклад, до гінеколога, ендокринолога, інколи – до гастроентеролога.

Лікування акне здебільше триває від трьох до шести місяців, іноді може продовжуватися до року. Потрібно розуміти, оскільки це рецидивне захворювання, рецидиви можливі, й жоден лікар не може дати гарантій, що після лікування акне не з’явиться знову.

До слова, ось кілька проміжних результатів лікування акне в IDN Beauty Salon & Clinic в Києві:

Основна задача призначень лікаря – отримати стійку ремісію, тобто відсутність повторних висипань у довгостроковій перспективі. В цьому допоможе правильно підібране лікування, домашній догляд і корекція харчових звичок.

У разі акне бажано уникати вживання продуктів із високим вмістом цукру, частини молочних продуктів та продуктів із глютеном. Солодощі та молочні продукти підживлюють запальний процес. Точно визначити, чи потрібна така дієта, допоможе лікар і список аналізів.

Ви в Києві і хочете
вилікувати акне?
Переходьте на сторінку “Консультація косметолога”
і залишайте заявку, щоб записатися на прийом.
Перейти

Домашній догляд за шкірою у разі акне

Під час лікування акне важливий домашній догляд. Його потрібно проводити в три етапи: очищення, зволоження, фотопротекція.

Хороше, але при цьому дбайливе очищення, усуває надлишок шкірного сала, але й не повинне пересушувати шкіру. Далі важливо зволожувати шкіру, адже якщо шкіра зневоднена, вона виділятиме більше шкірного сала.

Третій етап – фотопротекція, тобто захист шкіри від ультрафіолету.

Акне – дуже індивідуальне та не має універсальних рішень, кожному пацієнту підбирають свій догляд.

Лікувати акне аптечними засобами та продуктами масмаркету не варто. У кращому випадку ефекту просто не буде, а в гіршому – можна зашкодити шкірі. Більшість засобів масмаркету та аптечні лінійки спрямовані на підсушування шкіри. Це добре в теорії, оскільки шкіра виробляє шкірне сало з надлишком, але на практиці шкіра й так зневоднена, її потрібно захищати, а ми шкіру пересушуємо. Наприклад, до складу багатьох аптечних засобів для очищення обличчя входить лаурилсульфат натрію, а він додатково сушить шкіру. При виборі важливо звертати на це увагу та не купувати таких засобів.

Іноді самостійний вибір засобів може тільки погіршити стан шкіри. У разі відсутності лікування акне може затягнутися, а після – утворюються рубці та застійні плями.

Хоча вугровий висип – це шкірне захворювання, що може спричинити серйозні емоційні та психологічні проблеми. Дослідження підтверджують, що вугровий висип негативно впливає на якість життя, самооцінку та настрій людини.

Важливо розуміти, що відбувається з нашою шкірою та як вирішити цю проблему. Консультація косметолога-дерматолога розставить усі крапки на «і».

Записуйтесь в IDN Beauty Salon & Clinic.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Рейтинг:

Запишіться на процедуру

У Вас виникли запитання?

Залиште заявку.
Наш адміністратор з Вами зв'яжеться.

Натискаючи на кнопку «Зв'язатися зі мною», ви даєте згоду на обробку своїх персональних даних.